Po roční odmlce, kdy Medvědi v loňské sezóně mohli klidně hrát play-out, tedy v podstatě baráž o udržení se ve druhé hokejové lize, si zahrají hokejisté Děčína znovu ve vyřazovacích bojích a sezónu si tak ještě prodlouží. Loni v únoru nakonec ČSLH již zmíněné play-out zrušilo a tím se Děčín zachránil bez boje. Následovala další sezóna, která nakonec vedla k tomu, že Medvědi si zahrají vrchol sezóny, kterým play-off bezpochyby je. V závěru základní části se dokázali zvednout, z šesti zápasů si připsali šestnáct bodů a vyhoupli se až na pátou příčku v tabulce. Po výhře ve Vrchlabí, kdy se hrálo o den dříve než ostatní zápasy ve skupině Západ, tak Medvědi musejí čekat nejen na to, jak se nakonec umístí, ale také na svého potenciálního soupeře. 
 
Pokud ve středu nebude Klášterec bodovat na Kobře a Trutnov si připíše dva a méně bodů, zůstanou Medvědi pátí. Šestí budou v případě, když Klášterec nebude bodovat a Trutnov porazí Bílinu v základní hrací době. Pokud ale Klášterec získá bod a více a Trutnov vyhraje za tři body, klesnou na sedmou pozici. Uvidíme, jak to celé ve středu 22. 2. 2017 dopadne a jak dramatická koncovka základní části nakonec dopadne napříč skupinou Západ a Střed a jak se složí osmifinálové dvojice. 
 
Zajímavost z WSM ligy - děčínská stopa
 
Nyní se posuneme o ligu výše, tedy do WSM ligy. Tam se mezi deseti neúspěšnějšími bodujícími hokejisty v základní části umístili tři hráči, kteří v minulosti oblékali také děčínský dres. Jsou jimi Jan Kloz, Martin Novák a Jaroslav Kůs.